W ramach prelekcji uczestnicy uzyskają wiedzę na temat potencjalnych możliwości finansowania transformacji cyfrowej za pośrednictwem krajowych programów operacyjnych (np.. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, RPO woj. Kujawsko-Pomorskiego 2021-2027), ale także z programów ramowych UE (Digial Europe, Horyzont Europa)
W pędzie codzienności coraz trudniej o moment (auto?)refleksji. Z resztą, czy jest ona w ogóle potrzebna? Przecież technologia - zwłaszcza odmieniana przez wszystkie przypadki "sztuczna inteligencja" - obiecuje dać Odpowiedź. Algorytmy wszystko policzą. To kwestia danych. I odpowiednich Pytań. W tym dwuczęściowym wystpieniu prowadzący pytają o miejsce technologii w życiu człowieka i - co ważniejsze - o miejsce człowieka w świecie technologii. Od strony teologicznej, filozoficznej i etycznej.
Technologie VR i AR przestają być domeną firlmów sci-fi, a zaczynają wchodzić do codziennego funkcjonowania firm i instytucji. Eksperci w ramach prelekcji opowiedzą o tym, do czego dzisiaj można wykorzystywać wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Postarają się także przekonać uczestników, ze nie są to tylko rozwiązania dla wielkich korporacji.
Jak wygląda obecnie nasze życie w oparciu o algorytmy i robotyzację i jak będzie wyglądać w bliskiej przyszłości?
Czy maszyny naprawdę zabiorą nam pracę?
Czy uda się stworzyć potężną i prawdziwą sztuczną inteligencję?
Dlaczego warto rozmawiać o tym, kto jest wytwórcą algorytmów i jak wpływają na nasze wybory i społeczne wybory?
W swoim wystąpieniu, reprezentanci Noctiluca opowiedzą o początkach spółki, o rodowodzie z UMK, która jest jednym z najbardziej udanych debiutów giełdowych 2023 - od pierwszych eksperymentów w laboratorium po marzenia o podboju globalnego rynku wyświetlaczy.
Noctiluca SA – spółka technologiczna z Torunia zajmująca się rozwojem autorskich, zaawansowanych związków chemicznych w obszarze fotoniki, które są wykorzystywane przez producentów wyświetlaczy oraz paneli OLED. Noctiluca opracowuje i produkuje emitery OLED trzeciej i czwartej generacji, tj. wykazującymi właściwości TADF (ang. Thermally Activated Delayed Fluorescence, Termicznie Aktywowana Opóźniona Fluorescencja) i Hiperfluorescencję, które stanowią kluczowy element wyświetlaczy (monitory, telewizory, smartfony, urządzenia wearables czy VR).
W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił znaczący wzrost liczby ekosystemów startupowych na całym świecie. Projektowanie i utrzymywanie środowiska, w którym motorem napędowym aktorów jest innowacyjność i technologia, służy nie tylko przyspieszeniu w opracowywaniu nowych rozwiązań komercyjnych, ale również - tworzeniu symbiozy w pozornie konkurencyjnym środowisku.
Przyciąganie kapitału wysokiego ryzyka, wymiana doświadczeń, częstsza rotacja pracowników i wymiana know how, to tylko część z korzyści jakie mogą wynikać z rozwijania społeczności.
Czy oprócz dojrzałych środowisk startupowych - Doliny Krzemowej czy Tel Awiwu jest również miejsce dla ekosystemów akademickich?
Czym jest FinTech i dlaczego warto się nim interesować nawet jeśli nie jest się bankiem, czy biurem rachunkowym? W ramach tej sesji padną odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące technologii cyfrowych w świecie finansów i rozliczeń.
Bycie „dobrym networkerem” jest niezbędne, jeśli zamierzasz budować swój biznes i przyciągać właściwych ludzi. Networking nie polega na sprzedaży. Tutaj chodzi o budowanie relacji i zaufania.
Sukces w realizacji projektów na poziomie krajowym lub międzynarodowym, polega na poznawaniu właściwych ludzi oraz wywieraniu odpowiedniego wrażenia.
Co sprawia, że jesteś zapamiętywany i łączony z osobami, które mogą pomóc w postępie twoich projektów?
Ten interaktywny, praktyczny oraz zabawny warsztat da ci pewność siebie oraz wiedzę, dzięki której wejdziesz do pokoju wypełnionego osobami nieznajomymi i będziesz potrafił/a zbudować z nimi silne relacje.
Czego nauczysz się podczas warsztatu?
• Zrozumiesz proces tworzenia sieci — to nie jest nauka o rakietach — to proste!
• Zrozumieć, jak działa „pokój do pracy”.
Dowiesz się jak:
• dołączać do grup i pojedynczych osób oraz jak opuszczać grupy i jak je gościć;
• stworzyć pozytywne pierwsze wrażenie - online oraz w spotkaniu twarzą w twarz;
• przełamać pierwsze lody podczas spotkania – proste metody znajdowania łączności;
• wychwycić 4 rzeczy „wspólne”, które łączą wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu;
• rozwijać silne relacje;
• odpowiedzieć na pytanie „Co robisz/ czym się zajmujesz?” w sposób, który sprawi, że inni dobrze cię zrozumieją i będą w stanie połączyć cię z kolejnymi osobami (dalsze sieciowanie);
• zadawać skuteczne pytania związane z biznesem - bądź zainteresowany, NIE interesujący!!
• prezentować swoje pomysły oraz zostać na długo zapamiętanym - Naucz się Magii!!
• rozszerzyć możliwości swojego projektu;
• właściwie szukać nowych możliwości rozwoju.
W ramach panelu poruszone zostaną dwie kluczowe kwestie: 1) współpracy Uczelni z podmiotami społeczno-gospodarczymi w kontekście zaangażowania stron we wspólne inicjatywy projektowe
2) istotnego tematu jakim jest biologizacja rolnictwa, jako kluczowy obszar wskazany w Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku – Strategia Przyspieszenia 2030+, stanowiący fundament wspólnych przedsięwzięć B+R.
Prowadzenie:
Aleksandra Kalocińska- Szumska CPATT UMK
Eksperci:
Wiesław Czarnecki, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Geodezji
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK
Przedstawiciel GIORIN/WIORIN
Przedstawiciel Przedsiębiorstwa Nasiennego ROLNAS Sp. z o.o.
Uroczysta inauguracja projektu "Zaawansowane biokompozyty dla gospodarki jutra BIOG-NET" połączona z powitaniem członków Konsorcjum
Optymalizacja oparta na modelu SaaS ( Solar as a service)
- produkcji energii z bezkosztowych instalacji PV z użyciem hybrydowych magazynów energii
Program Certyfikacji Bezpieczeństwa OZE i Nowych
Technologii z wykorzystaniem Inteligentnych Terminali
Komunikacyjnych ITK wprowadzających smart technologie na
obszarach gmin miejsko-wiejskich
Program Re_Open UK jest skierowany do przedsiębiorców, którzy ponieśli straty z powodu Brexitu. Firmy, których specyfika działalności opierała się na współpracy z Wielką Brytanią mogą otrzymać realną pomoc dzięki programowi realizowanemu przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Na niwelowanie strat związanych
z opuszczeniem przez UK Unii Europejskiej przeznaczona została kwota przeszło 500 mln PLN. Projekt ma charakter ogólnopolski i skierowany do firm zarejestrowanych i prowadzących działalność na terenie RP,
w szczególności do MŚP
Dofinansowania i rekompensaty mają charakter celowy i wypłacane są w Euro, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza przy planach inwestycyjnych, prowadzących do otwarcia nowych rynków. Nabory do wypłat prowadzone są na zasadzie składania wniosków o dofinansowanie, które podlegają ocenie przez zespół ekspertów.
Typy działań, na które można przeznaczyć wsparcie :
1. Nowe kierunki eksportu (sfinansowanie udziału w międzynarodowych targach, wystawach i misjach gospodarczych);
2. Re_start inwestycyjny (sfinansowanie inwestycji wspierających nowe kierunki rozwoju przedsiębiorstwa);
3. Akcja adaptacja do zmian (koszty dostosowania przedsiębiorstw do nowych warunków rynkowych wynikających z brexit);
4. Brexit bez straty (zwrot kosztów z typów 1,2,3 poniesionych od 1 stycznia 2020 r.).
Przedstawienie trendów panujących we współczesnym biznesie. Podstawowe trendy technologiczne, demograficzne, zasobowe. Jak trendy zmieniają świat? Jak na nie reagować?
Prezentacja metod projektowych, które polegają na aktywnym poszukiwaniu możliwych rozwiązań rozwojowych. Myślenie o przyszłości w kategoriach potencjalnych zdarzeń pozwala oswoić się z różnymi wizjami przyszłości. To istotne szczególnie w ostatnim czasie, kiedy sytuacja na świecie zaskoczyła wszystkich.
Czym jest kreatywność? Co to znaczy być kreatywnym? Jak łączy się kreatywność i biznes? Sposoby pobudzania kreatywnego myślenia. Przedstawienie wybranych technik kreatywnych prowadzących do zdobywania przewagi konkurencyjnej firmy.
Dotacje na innowacje wspierają wprowadzanie nowych produktów na rynek, ale także wdrażanie zmian technologicznych w zakresie produkcji czy dostawy produktów lub usług.
Nowa perspektywa finansowa Funduszy Europejskich 2021-2027, także będzie wspierać wdrażanie rozwiązań innowacyjnych w przedsiębiorstwach, często w połączeniu z działaniami B+R. Rozwiązania takie zaproponuje w szczególności program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), który stanowi kontynuację Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 oraz jego poprzednika Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
Dofinansowanie na innowacje stanowi bardzo ważne wsparcie dla wszystkich podmiotów, które planują wdrażać działania ukierunkowane na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań produktowych, modeli biznesowych oraz metod produkcji i świadczenia usług, w których zaimplementowane mogą zostać rozwiązania generowane przez naukowców naszego regionu.
Przedstawione zostaną dotacje na innowacje, realizowane z programów na szczeblu krajowym i regionalnym, dla których instytucjami organizującymi konkursy jest np. PARP czy UM WKP. Ponadto wskazane zostaną działania zaplanowane w ramach programu Horyzont Europa, którego głównym celem jest finansowanie przełomowych badań naukowych i innowacji realizowanych przez międzynarodowe konsorcja.
Jako Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii chcemy wspierać naukowców w pozyskiwaniu dotacji na innowacje we współpracy z sektorem MŚP.
Warsztat w j. angielskim
Sesja stanowi część autorskiego projektu Sue, pt. „Esencja Zarządzania”.
Jest to program, który daje praktyczną wiedzę z zakresu przywództwa i zarządzania. Można go natychmiast wcielić w miejscu pracy, a rezultaty są widoczne już od pierwszego dnia.
Dzięki temu szkoleniu zarządzanie staje się proste!
Czego dowiesz się w trakcie sesji?
• Przywództwo a zarządzanie - jaka jest różnica?
• Jak zrozumieć swoich pracowników, aby prawidłowo pokierować ich rozwojem?
• Wzmocnisz umiejętności wywierania wpływu na spotkaniach z klientami i w gronie kierowniczym.
• Zdobędziesz narzędzia do prawidłowego identyfikowania oraz wykorzystania potencjału poszczególnych członków zespołu.
• Nauczysz się jak delegować, komu delegować oraz jak zachować kontrolę.
• Na czym polega długoterminowe planowanie i rozwój strategii.
• Jakie są zasady efektywnego zarządzania czasem – pozostawanie w centrum uwagi i skupianie się na wynikach.
Projekcja spotu o Centrum Programowania Robotów Przemysłowych
Dyskusja z udziałem przedstawicieli oświaty oraz reprezentantów pracodawców, przedsiębiorców dużego i małego biznesu. Podczas dyskusji poruszymy zagadnienia związane z przygotowaniem kadr na różnych poziomach, od produkcji, aż po działania związane z planowaniem, wdrażaniem i realizacją działań transformacyjnych związanych z przemysłem. W jaki sposób edukacja powinna odpowiadać na potrzeby przemysłu? Jak wyprzedzić potrzeby rynku i zapewnić wykwalifikowaną kadrę dla zmieniającej się gospodarki? Na te i inne pytania odpowiedzą goście debaty, a dyskusję moderować będzie Ziemowit Socha, Ekspert merytoryczny w projekcie ZSK4, lider oraz promotor Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w województwie kujawsko – pomorskim.
Jakie są trendy w cyfrowej transformacji? Jakie są podstawowe technologie rewolucji cyfrowej. Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć o przemyśle 4.0 i od czego zacząć proces transformacji cyfrowej?
O tym, jak firmy mogą prosperować w cyfrowym świecie opowie podczas prelekcji dr Piotr Wiśniewski, założyciel pierwszej na świecie Platformy Robotów DBR77.
Podczas prezentacji Dorota Heiza - Regionalny lider i promotor ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Instytucie Badań Edukacyjnych, wraz z Panią Dominiką Bielecką – Kokot ,Kierownikiem Zespołu ds. Szkolnictwa Zawodowego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej opowiedzą o tym, czym są i w jakim celu powstały kwalifikacje rynkowe, skąd pojawił się pomysł opisania kwalifikacji "Obsługa i utrzymanie ruchu stanowisk zrobotyzowanych" oraz o korzyściach z jej włączenia do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Dowiemy się jakie działania podejmuje PSSE w zakresie przygotowania kadr dla przemysłu przyszłości oraz o planach na kursy i szkolenia przygotowujące do zdobycia nowych kompetencji i kwalifikacji potrzebnych w Przemyśle 4.0.
Na Panelu PSSE porozmawiamy o „Green Skills”. Podczas trzech krótkich wystąpień zaproszeni przez IBE goście opowiedzą o kompetencjach potrzebnych dla rozwoju zielonej gospodarki. O możliwościach zastosowania metodyki Design Thinking na rzecz zielonej gospodarki, podczas swojego wykładu pt.” Design thinking jako metoda projektowania "zielonych produktów" w przemyśle”, Radosław Ratajczak z Centralnego Ośrodka Informatyki . Wysłuchamy także prelekcji Pana Zbigniewa Pietrzaka- Stockiego, przedstawiciela Bydgoskiego Klastra Przemysłowego - Dolina Narzędziowa, który opowie nam o recyklingu w przetwórstwie tworzyw sztucznych i o kompetencjach niezbędnych do budowania nowych „zielonych” rozwiązań. O szczególnej roli i znaczeniu kompetencji społecznych, w gospodarce obiegu zamkniętego, opowie Paweł Nowak, Dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą w Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
PANELIŚCI:
- Michał Korolko - Prezes Zarządu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.,
- Przemysław Sztandera, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.,
- Justyna Łaskowska - Dyrektorka Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (CPATT UMK),
Patryk Tomaszewski - sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Przemysłu Przyszłości
INWESTORZY W KUJAWSKO-POMORSKIEM (case study)
Tematyka dyżuru: ochrona własności intelektualnej
Podczas uroczystej Gali Regionalnego Forum Innowacji poznamy laureatów, wnoszących istotny wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki w województwie kujawsko-pomorskim, wręczając nagrody w ramach XIV edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw, w tym certyfikat Innowacyjna Marka Regionu (InnoMaRe) i Made in Kujawsko-Pomorskie oraz Nagrody Specjalne! Inicjatywa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Prezydenta Miasta Bydgoszczy i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.